Kolka niemowlęca – przyczyny powstawania i sposoby leczenia.

Kiedy dziecko płacze po mimo, że jest najedzone, ma suchą pieluszkę i jest wyspane każdy świeżo upieczony rodzic od razu podejrzewa, że przyczyną cierpienia malucha może być kolka. Zwłaszcza jeżeli płacz pojawia się o stałych porach najczęściej późnym popołudniem. Męczące wzdęcia brzucha to częsta dolegliwość niemowląt.

 

Zazwyczaj występuje u niemowląt do trzeciego miesiąca życia. Takie napady mogą trwać kilkanaście minut ale także mogą utrzymywać się do kilku godzin. Wciągu tego czasu dziecko płacze, jest niespokojne, pręży się, wygina, jest spocone i blade. Przyczyną może być nieprawidłowe ssanie piersi podczas karmienia, dochodzi do tego w sytuacji kiedy dziecko podczas karmienia połyka za dużo powietrza, które następnie gromadzi się w jego jelitach i powoduje kolki. Inną przyczyną bywa także nieprawidłowe odżywianie się matki o ile dziecko jest karmione piersią, do najczęstszych błędów żywieniowych matek karmiących należy spożywanie mleka i produktów mlecznych, strączków, orzechów, produktów z białej rafinowanej mąki, ostrych przypraw, czosnku, cebuli. Przyczyn można także szukać w nieprawidłowo dobranym mleku sztucznym jeśli dziecko takie spożywa. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku uczulenia na białka mleka krowiego.

 

W takiej sytuacji mieszanka modyfikowana powinna być odpowiednio dobrana do potrzeb malucha, hipoalergiczna, pozbawiona kazeiny. W takiej sytuacji również mama karmiąca powinna unikać spożywania mleka oraz produktów pozyskiwanych z mleka. Albowiem przenika ono do mleka podczas karmienia i może powodować kolki w skutek zaparć niestrawionej kazeiny w jelitach dziecka. Aby unikać kolek u dziecka zalecane jest przestrzeganie kilki zasad: unikać w diecie potraw wzdymających jeśli karmi się piersią, należą do nich: groch, fasola, strączki, bób, rzodkiewka, cebula, czosnek, ostre przyprawy, papryka. Pić ziołowe mieszanki zawierające koper, anyżek, kminek, siemię lniane, miętę. Po jedzeniu niemowlakowi powinno się odbić, zatem po każdym karmieniu trzymać go w pozycji pionowej, na swoim ramieniu do czasu aż słychać będzie odgłos beknięcia. Jeżeli po mimo zastosowania wszystkich środków ostrożności oraz stosowania zaleceń co do sposobu postępowania przy karmieniu okazuje się, że dziecko płacze. A przyczyną płaczu może być kolka można mu próbować pomóc stosując masaż brzuszka; masujemy brzuszek delikatnie ciepłą dłonią, wykonując ruch w kształcie podkowy od prawej strony brzuszka dziecka do lewej. Można także robić ciepłe okłady na brzuszek może to być okład z ciepłej tetrowej pieluszki ogrzanej na kaloryferze lub przeprasowanej żelazkiem.