Co to jest wenflon i jakie są rozmiary?

W obecnych czasach bardzo dużo osób choruje na różnego rodzaju schorzenia. Korzystają z usług lekarzy o różnych specjalnościach oraz z wizyt w szpitalu. Jak wiadomo, jeśli osoba jest chora to musi dostawać leki czy to przed zabiegiem czy po zabiegu. Do tego służy nic innego jak kaniula dożylna. W niniejszym artykule skupimy się bardziej na pojęciu i rozmiarach kaniuli ale zanim do tego dojdzie warto najpierw dowiedzieć się czym jest sam wenflon.

Co to jest wenflon i do czego służy?

Jest to nic innego jak rurka zrobiona z tworzywa sztucznego, która jest umieszczona za pomocą stalowej igły, tymczasowo w żyle. Pozwala to na umieszczenie w części zewnętrznej strzykawki lub kroplówki. Dzięki temu pacjent może otrzymywać dożylnie lekarstwa, które zostały mu przepisane. Warto wspomnieć, że nie wymaga to każdorazowego jego zmieniania, co na pewno jest dużym ułatwieniem dla pielęgniarek i pacjentów. Ważne, aby pamiętać, że kaniula powinna zostać wymieniona po upływie 72 godzinach. A wszystko dlatego, że może dojść do zakażenia żył i innych problemów.

Jakie mamy rozmiary wenflonów ?

Nie każdy wie, ale wenflony występują w różnych rozmiarach. Te natomiast mają swoje indywidualne, odpowiednie kolory. Wielkość kaniuli oznaczana jest dla łatwiejszej orientacji. Kolor określa wewnętrzną średnicę plastikowej rurki. Możemy wyróżnić między innymi kolor fioletowy, żółty, niebieski, różowy, zielony, biały, pomarańczowy lub czerwony.
Kolory wenflonów:

  • fioletowy rozmiar 26G,
  • żółty rozmiar 24G,
  • niebieski rozmiar 22G,
  • różowy rozmiar 20 G,
  • zielony rozmiar 18G,
  • biały rozmiar 17G,
  • szary rozmiar 16G,
  • pomarańczowy lub czerwony rozmiar 14G.

Każdy z tych rozmiarów i kolorów ma określoną liczbę przepływu płynu i krwi. Dla lekarzy i pielęgniarek takie informacje są bardzo ważne.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, że wenflony odrywają bardzo ważną rolę w szpitalu. Dzięki niemu pielęgniarki są w stanie podać pacjentom dożylnie leki, antybiotyki lub po prostu są w stanie podłączyć kroplówkę. Dlatego rozmiary wenflonów są bardzo ważne.

 

Kategoria: zdrowie, medycyna