Co wspólnego ma Francja i Rosja?

Co mogą mieć wspólnego ze sobą takie kraje jak Francja i Rosja? Kraj zachodu i kraj wschodu łączą barwy narodowe, w obu wypadkach na flagach pojawia się błękit, biel i czerwień.

HISTORIA POWSTANIA FLAGI FRANCJI

Flaga niebiesko biało czerwona powstała razem ze zwycięstwem Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1789 roku. Podczas walk popularne było hasło „wolność, równość, braterstwo”. To właśnie do niego nawiązują obecnie trzy kolory. Biel oznacza króla, barwa niebieska – szlachtę, a czerwień lud. Połączone razem mają oznaczać równość wszystkich stanów.

HISTORIA POWSTANIA FLAGI ROSJI

Po raz pierwszy obecna flaga Rosji pojawiła się w XVII wieku. Była utożsamiana jako symbol państwa, ale nie była oficjalnie zatwierdzona przez władzę. Uznał ją dopiero w 1883 roku car Aleksander III. Po wybuchu rewolucji październikowej na początku XX wieku, wprowadzono czerwoną flagę z sierpem i młotem symbolizującą system komunistyczny. Do trójkolorowej flagi powrócono w 1991 roku po upadku ZSRR.

FLAGA ROSJI I FRANCJI

Można powiedzieć, że współczesne flagi obu tych krajów obowiązują przez wybuch rewolucji. W przypadku Francji, flaga powstała poprzez żądanie równości dla wszystkich, z kolei w Rosji, powrócono do trójkolorowej flagi po upadku rewolucji bolszewickiej, która siłą wprowadziła dotychczas nieznaną szerzej symbolikę.

Kategoria: edukacja