Czy neurastenia jest tym samym co depresja?

Pierwsza rzecz, którą należy wiedzieć: słowo “neurastenia” nie jest już używane w języku medycznym. Psycholodzy, psychiatrzy, psychoanalitycy. nie diagnozują już “neurastenii”. Ponadto, chociaż neurastenia jest nadal uznawana w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia), nie jest już uwzględniona w podręczniku referencyjnym zaburzeń psychicznych.

Neurastenia: dziś mówimy o depresji.

Kiedy mówimy, że dana osoba jest neurasteniczna, mamy na myśli głównie fizyczne objawy depresji: zmęczenie, problemy z apetytem, bóle głowy, problemy trawienne, nerwobóle. Neurastenia obejmuje również objawy psychologiczne: wyczerpanie, poczucie bycia “u kresu sił.

Dla przypomnienia, objawy depresji.

Wielkie zmęczenie.

Nawet bez podejmowania szczególnych wysiłków osoba odczuwa ciągły brak energii. Tego intensywnego zmęczenia nie łagodzi ani odpoczynek, ani sen.

Ogólne spowolnienie.

Osoba ta ma poczucie, że nie jest w stanie szybko reagować – nie ma “siły”. Mowa jest spowolniona, codzienne gesty wykonywane są wolniej. Twarz jest bez wyrazu. Niektóre funkcje organizmu, takie jak trawienie, są również spowolnione.

Apatia.

Brakuje motywacji do codziennych czynności: prania, gotowania, robienia zakup -ów itp.

Intensywny smutek.

Uczucie smutku jest szczególnie bolesne, niezrozumiałe i przytłaczające, często towarzyszy mu płacz bez powodu i poczucie rozpaczy. Utrzymuje się od co najmniej 2 tygodni.

Utrata przyjemności (anhedonia).

U osób cierpiących na depresję znikają drobne przyjemności życia (słuchanie muzyki, spotykanie się z przyjaciółmi, czytanie…). Wszystko wydaje się takie samo, nudne, nieciekawe. Życie straciło cały sens, cały smak, cały kolor.

Dewaluacja samooceny.

Osoba cierpiąca na depresję czuje się “do niczego”, uważa, że jest bezwartościowa, obwinia się za bolesne wydarzenia, które przeżywa i przykre emocje, które odczuwa.

Utrata czujności intelektualnej.

W przypadku depresji trudno jest myśleć, znajdować słowa, mówić płynnie. Ma się wrażenie, że ma się “pustkę w głowie”, że świat stał się zbyt skomplikowany, że nie będzie można się do niego dostosować, stawić mu czoła.

Objawy fizyczne.

Sen jest często słaby, krótki i bez odświeżenia, z nocnymi przebudzeniami. Apetyt jest zmniejszony, zmienia się waga (znaczna utrata wagi lub przyrost wagi spowodowany ciągłym podjadaniem). Problemy seksualne, problemy trawienne, przewlekły ból i/lub bóle głowy.
Neurastenia nie powinna być mylona z astenią. Astenia to patologiczne zmęczenie, które utrzymuje się (lub nie zmniejsza) pomimo odpoczynku: powoduje nieprzyjemne uczucie niezdolności do wykonywania codziennych czynności. Osoba cierpiąca na astenię odczuwa więc brak równowagi między tym, co musi zrobić, a tym, co czuje, że jest w stanie zrobić.