Co zachwyca nas w muzyce?

Ilość elementów, które mogą budzić nasz podziw w danym utworze jest bardzo wiele i tak naprawdę kwestia tego, co jest w nim najbardziej zachwycające zależy od naszych upodobań. Być może jeśli daną piosenkę wykonuje nasz ulubiony wokalista to cenimy sobie jego głos. Barwa głosu danego muzyka jest dla nas wyjątkowa, wprawia nas w zachwyt, podziw, podobają nam się poszczególne jej elementy-czystość, umiejętność radzenia sobie z wysokimi i niskimi dźwiękami, ozdobniki jakie stosuje w śpiewie, sposób w jaki kieruje swoim głosem, kontrola jaką posiada nad wokalem czy też jego warsztat wokalny.

 

Nierzadko również elementem głównym, który tak bardzo przykuwa naszą uwagę i zwraca ją w kierunku danego utworu to przede wszystkim jego interpretacja. Nie jest przecież tajemnicą, że jeden i ten sam utwór może mieć całą masę interpretacji i wersji w zależności od tego kto go wykonuje. Każdy wykonawca ma swoją własną wizję interpretacji danego utworu i nierzadko decyduje się na dołączenie do danego utworu właśnie elementów tej wizji. Pozwala sobie na zastosowanie własnych dodatków i na przykład dopasowanie do swojego głosu odpowiedniej tonacji utworu. Kolejnym niezwykle ważnym elementem będącym również częścią wokalnego i wykonawczego aspektu utworu muzycznego jest wrażliwość oraz emocjonalność artysty.

 

W momencie podejmowania się przez wokalistę wykonania danego utworu, mowa tu oczywiście o utworze, który w oryginalnej wersji śpiewa ktoś inny musi on wiedzieć o czym śpiewa. Nie chodzi tutaj tylko o umiejętności interpretacyjne, ale o tymczasowe przejęcie roli oryginalnego wykonawcy. Każdy twórca w momencie kompozycji swojego dzieła musiał mieć jakąś bazę inspiracyjną. Mogły ją stanowić na przykład towarzyszące mu emocje, inspirujące go do napisania utworu wydarzenia bądź własne doświadczenia na bazie których powstała kompozycja muzyczna. Nie jest to z pewnością łatwe, aby oddać w pełni emocje, które przekazał oryginalny wokalista i w niektórych przypadkach wręcz nieosiągalne, ponieważ faktem jest, że oryginalny wykonawca utworu najlepiej wie jaki jest jego przekaz i o to również chodzi, żeby go nie kopiować, lecz interpretować jego dzieło na swój własny sposób. Jednakże podkreślam słowo interpretować-mimo, że mamy własną wizję interpretację utworu to musimy utrzymywać pewne emocje, pewien odgórnie wyznaczony nastrój utworu.

 

Mam tutaj na myśli charakter utworu-jeśli artysta śpiewa na przykład o trudnej sytuacji życiowej-emocje ujawnione w naszym głosie muszą być zgodne z tego rodzaju tematyką. Utrzymanie odpowiedniej emocjonalności dotyczy nie tylko coverów, ale również oryginalnych utworów, to również budzi zachwyt potencjalnego słuchacza i pozwala mu również w jakiś sposób interpretować dzieło po swojemu, a może nawet w pewnym stopniu się z nim utożsamić. Kolejną kategorią i kolejnym elementem, które mogą wpłynąć na naszą interpretację danego utworu i również wywoływać nasz zachwyt, podziw wobec niego to sam tekst. Wiele dzieł muzycznych napisanych zostało w niezwykle głęboki i poetycki sposób.

 

Twórcy często piszą o swoich własnych doświadczeniach, ale używają takich słów i dobierają je w taki sposób, że bardzo często zyskują one niesamowicie magiczny, poetycki i co więcej uniwersalny charakter. Odbiorca, którym staje się słuchacz w zależności od tego czy jest on słuchaczem bardziej czy mniej zaangażowanym nierzadko otrzymuje od twórcy szansę utożsamienia się ze śpiewanym tekstem. Piękno muzyki tkwi właśnie w tym, że możemy w niej odnaleźć w sobie, poczuć pewne emocje, zrozumieć je lepiej przy muzycznym akompaniamencie w formie śpiewanej. Tym oto sposobem zmierzam do kolejnego aspektu muzycznego, który budzi w nas te wszystkie pozytywne emocje i jest nim właśnie akompaniament, podkład muzyczny do śpiewanego tekstu piosenki. Ma on bardzo zróżnicowany charakter, może być nim na przykład pianino albo gitara-w zależności od nastroju jaki ma zostać zachowany w utworze może być to gitara klasyczna, akustyczna albo na przykład elektryczna. Zastosowanie mają również inne instrumenty muzyczne jak bębny, trąbka, saksofon czy na przykład skrzypce. Wszystko zależy od rodzaju utworu jaki planuje wykonać twórca i wspomnianego już wyżej nastroju w jaki ma zostać ukazany. Nierzadko również samo zastosowanie instrumentów bez koniecznej obecności wokalu budzi w nas wiele emocji. Muzyka instrumentalna też potrafi zachwycać człowieka i wprowadzać go do świata artystycznej magii.

 

Dlaczego muzyka często o wiele bardziej trafia do człowieka niż na przykład dzieło poetyckie? Właśnie przez swoją melodyjność i ogromne możliwości interpretacyjno-przekazowe. Czytając i interpretując dane dzieło nie ma jednak aż takiego nacechowania emocjonalnego jak w przypadku muzycznego wykonywania danego utworu, który każdy może dopasować do siebie we własnej jego interpretacji (na przykład z energicznego dzieła stworzyć wersję akustyczną) i przedstawieniu jej na swój własny sposób. Niesamowita elastyczność muzyki polega właśnie na jej wielowymiarowości-dowolności interpretacji, możliwość poszukiwania i odczuwania emocji w niej zawartych.