- Jaką pralnię w Warszawie wybrać?
- Jak Zabezpieczyć Swój Samochód Przed Uszkodzeniami: Nowoczesne Metody
- Top 5 Najczęstszych Problemów z O-Ringami i Jak Je Rozwiązać
- Nauka i zabawa w jednym: Odkryj świat z "Samochodami S.O.S" i "Mojym pierwszym pociągiem - zwierzęta"
- Jak przebiega proces naprawy wgniecionej maski samochodowej?
Poszukiwanie przodków – lista portali genealogicznych
Gdzie szukać przodków?
Poszukiwania genealogiczne to bardzo interesujące i wciągające hobby, którym może zająć się każdy. Jednak gdzie szukać? Okazuje się że powstało i w dalszym ciągu jeszcze tworzą się nowe portale, dzięki którym możemy odtwarzać nasze korzenie nie wychodząc z domu. Wystarczy nam jedynie program do budowy drzewa genealogicznego lub serwis umożliwiający tworzenie go online oraz trochę czasu, kartka i długopis do zapisywania notatek. Może się przydać również drukarka i segregator lub teczki do gromadzenia skanów aktów i metryk naszych przodków.
Lista serwisów
Jedną z najczęściej wybieranych stron internetowych jest MyHeritage.pl – to w nim najczęściej są tworzone drzewa genealogiczne. Dzięki wyszukiwarce dokumentów oraz porównywaniu drzew nie musimy szukać sami. Serwis sam podpowiada podobieństwa i pomaga znajdywać kolejne osoby. W podstawowej wersji nie musimy nic płacić, niestety niektóre rekordy wymagają wykupienia rocznej subskrypcji, jednak nie jest to konieczne, gdyż wiele, nawet szczątkowych informacji pomoże nam w poszukiwaniu na innych, darmowych stronach.
Bardzo przydatnym narzędziem jest również serwis genealodzy.pl – udostępnia on wyszukiwarkę osób oraz wiele skanów metryk, często w przypisie podając tłumaczenie imion i nazwisk jeśli dokument sporządzony był w innym niż polski języku.
W przypadku poszukiwań przodków w zakresie jednego województwa również znajdziemy skategoryzowane wyszukiwarki, jedną z nich jest regestry.lubgens.pl – serwis do poszukiwań przodków z województwa lubelskiego.
Kolejną wyszukiwarką zawierającą wiele skanów dokumentów oraz posiadającym możliwość tworzenia drzewa genealogicznego jest – familysearch.org
Jeśli szukamy niedalekich przodków, np. rodzeństwa dziadków lub pradziadków, jest szansa że znajdziemy ich daty urodzenia i zgonu na cmentarzu, jak jednak je znaleźć? Z pomocą przychodzą dwa serwisy – grobonet.com – ogólnopolska wyszukiwarka grobów oraz – findagrave.com – ogólnoświatowa wyszukiwarka. Należy mieć jednak na uwadze, że zarówno w ogólnopolskiej jak i światowej wyszukiwarce, nie są dodane jeszcze wszystkie cmentarze i dane osób, a wiele z grobów już nie istnieje.
Jeśli wiemy, że nasza rodzina wywodzi się ze szlachty, koniecznie powinniśmy zajrzeć na stronę sejm-wielki.pl
Do poszukiwania z czasów wojennych przyda się – wolyn-metryki.pl
I najważniejsze – niezawodna wyszukiwarka google.pl, czasami wpisując po prostu imię i nazwisko poszukiwanej osoby uda nam się znaleźć wzmiankę na jej temat ze starych gazet, serwisów internetowych lub innych osób, które tak jak my poszukują przodków.
Ważnym jest również dołączenie do grup genealogicznych na portalach społecznościowych jak np. facebook.pl – tam możemy zarówno znaleźć pomoc w odczytaniu czy przetłumaczeniu jakiegoś dokumentu, jak również znaleźć wspólnych przodków i ich potomków.
Jak daleko można dojść?
Drzewo genealogiczne to tak naprawdę niekończąca się przygoda. Wielu z naszych przodków w nie tak dalekiej przeszłości miało np. kilka żon lub kilku mężów. Jeśli skupimy się jedynie na poszukiwaniach po mieczu i po kądzieli w linii prostej, szybko możemy napotkać trudności ponieważ wiele dokumentów zostało utraconych podczas wojny lub nie przetrwało próby czasu. Genealogia to prawdziwa układanka, gdzie każdy element jest ważny. W jednej metryce mogą być zawarte wszystkie informacje, ale w drugiej jedynie takie, które nie pozwolą nam na odnalezienie kolejnych rekordów. Jedne z najbardziej rozbudowanych drzew genealogicznych sięgają IX – X w. Od samego początku warto prowadzić zeszyt z notatkami, bo osób wraz z cofaniem się coraz wyżej będzie przybywało, a później łatwo będzie się pogubić.