- Jaką pralnię w Warszawie wybrać?
- Jak Zabezpieczyć Swój Samochód Przed Uszkodzeniami: Nowoczesne Metody
- Top 5 Najczęstszych Problemów z O-Ringami i Jak Je Rozwiązać
- Nauka i zabawa w jednym: Odkryj świat z "Samochodami S.O.S" i "Mojym pierwszym pociągiem - zwierzęta"
- Jak przebiega proces naprawy wgniecionej maski samochodowej?
Nie pozwól, aby problemy trawienne zepsuły Ci lato!
Potrzeba i pragnienie podróżowania jest częścią ludzkiej natury. Co więcej, w czasach pandemii, kiedy musieliśmy pozostać w domu przez dłuższy czas, stosując się do środków bezpieczeństwa przeciwko Covidowi, wzrosła nasza chęć do podróżowania. Jeśli zamierzasz to zrobić tego lata, ważne jest, abyś znał niezbędne wskazówki, tak aby po tak długim czasie podróżowanie nie było zgorzkniałe i aby pewne problemy zdrowotne, takie jak problemy trawienne, które są tak powszechne latem, nie spowodowały naszego rozczarowania.
Zmiana mikrobioty w czasie podróży.
Mikrobiota, zwana “cichym narządem”, składa się z 1 do 2 kg różnorodnych mikroorganizmów pełniących kluczowe funkcje dla zdrowia, jak wynika z różnych badań. Zrównoważony i zdrowy tryb życia, z zastosowaniem zdrowej diety, a czasem uzupełniony probiotykami, zapewni nam dobry stan zdrowia jelit. Podczas podróży mamy tendencję do zmiany diety, nie nawadniamy się wystarczająco i nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości błonnika. Wszystkie te sytuacje mogą zmienić naszą mikrobiotę, zwiększając ryzyko chorób zakaźnych i problemów trawiennych, takich jak biegunka lub zaparcia.
Jakie są najczęstsze problemy trawienne w okresie letnim?
Problemy trawienne są częstsze w okresie letnim, ponieważ zmieniają się nawyki żywieniowe i codzienne przyzwyczajenia.
Zapalenie żołądka i jelit.
Zapalenie żołądka i jelit objawia się zwiększeniem liczby wypróżnień i/lub zmniejszeniem ich konsystencji. Towarzyszą jej bóle brzucha, wymioty, czasem gorączka, a w niektórych przypadkach odwodnienie. Najczęstszymi objawami odwodnienia są osłabienie, senność, wzmożone pragnienie i mocz o intensywnym kolorze i zapachu. Aby uniknąć zapalenia żołądka i jelit, należy między innymi unikać połykania wody z basenów. W związku z tym należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku surowych pokarmów, które latem są spożywane znacznie częściej, takich jak sałatki, oraz prawidłowo myć warzywa.
Zaparcia.
Staranna dieta jest nie tylko czynnikiem chroniącym przed zapaleniem żołądka i jelit. Ważne jest również, aby w okresie letnim nie dopuścić do pojawienia się innych chorób jelit, takich jak zaparcia. Bardzo często zdarza się, że pacjenci z zaparciami mają prawidłowe i rygorystyczne nawyki przez cały rok. Kiedy jednak nadchodzi okres wakacji, nawyki te ulegają rozluźnieniu. Prowadzi to do niewłaściwego wypróżniania się.
Inne problemy.
Inne zmiany lub problemy trawienne występujące w okresie letnim powodują niespecyficzne objawy trawienne, takie jak meteorytyzm lub dyspepsja. Są one również spowodowane zmianami w harmonogramie dnia i zmianami w diecie, które mają miejsce podczas na przykład wspólnego świętowania.
Dekalog środków ostrożności podczas podróży.
Każdy drobny problem zdrowotny, który w normalnym środowisku nie stanowiłby żadnego problemu, może stać się skomplikowany, gdy pojawi się tysiące kilometrów od domu. Wiemy, że lato sprzyja zmianom, jedzeniu i piciu rzeczy, których nie jada się i nie pije przez resztę roku, a także pewnym wykroczeniom. Z tego powodu należy przyzwyczaić się do kompensowania w jakiś sposób nadmiaru kilogramów i zawsze stosować zdrową i urozmaiconą dietę.
Ponadto, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się chorobami, każdy podróżujący powinien pamiętać o następujących wskazówkach.
- Pij wodę butelkowaną i unikaj picia wody lokalnej. Należy pić dużo wody, aby uniknąć odwodnienia, ale napoje butelkowane zwykle dają więcej gwarancji zdrowotnych. W zależności od regionu, który odwiedzasz, unikaj używania kostek lodu i picia wody z kranu.
- Nie należy pić sałatek ani owoców mytych miejscową wodą. Jeśli masz ochotę na owoce, umyj je wodą butelkowaną i poproś o ich obranie. Unikaj świeżych soków lub napojów chłodzonych kostkami lodu. Należy również unikać silnych pokarmów, surowych lub niedogotowanych oraz jedzenia ulicznego. Jeśli spożywasz warzywa, które mają być świeże, przechowuj je przez co najmniej pół godziny zanurzone w wodzie z dodatkiem kilku kropel podchlorynu sodu (wybielacza), który działa jak środek dezynfekujący.
- Źródłem choroby są często wyroby cukiernicze, lody, sosy i przetwory zawierające surowe jaja, takie jak majonez. Należy spożywać wyłącznie mleko pakowane lub produkty mleczne, które zostały odpowiednio odkażone.
- Bardzo ważne jest częste mycie rąk wodą z mydłem. I, oczywiście, zawsze przed jedzeniem lub przygotowywaniem posiłków.
- Zaleca się, aby skonsultować się z lekarzem rodzinnym w sprawie planowanej podróży. W niektórych przypadkach wskazane jest zaszczepienie się przeciwko chorobom występującym w miejscu docelowym.
- Niezależnie od tego, czy podróżujesz samochodem, czy samolotem, warto wykonywać ćwiczenia zginające i rozciągające nogi i stopy. Poruszaj kostkami i palcami u nóg, a co dwie godziny wstawaj na spacer.
- Spacery powinny trwać co najmniej trzy kwadranse, co pozwoli na ponowne pobudzenie krążenia.
- Jeśli prowadzisz samochód, oczywiście 0 alkoholu.
- Weź ze sobą małą apteczkę, w której znajdziesz: plaster, środek antyseptyczny na rany, bandaże, środek odstraszający owady, termometr i środki na ukąszenia owadów. Pomocne w tym mogą być kremy na bazie nagietka. Zaleca się również posiadanie przy sobie doustnych płynów nawadniających i probiotyków, aby zapobiegać i leczyć np. biegunkę podróżnych.
- Obuwie powinno być zawsze odpowiednie do wykonywanej czynności. Powinny one być wygodne, wentylowane i odpowiednio chronić stopę. Nie należy chodzić boso, nawet w pokojach hotelowych.