Choroba lokomocyjna

O wiele łatwiej jest w praktyce zapobiegać chorobie lokomocyjnej, aniżeli ją leczyć. Osoby, które wiedzą o swojej chorobie powinny zawsze wybierać miejsca w których ruch w trakcie podróży jest najmniej odczuwalny. W autokarze jest to środkowa część z siedzeniami, w samolocie w okolicach skrzydeł, na statkach w śródokręciu.

 

Warto powstrzymać się od czytania w podróży oraz jak najczęściej przyjmować pozycję na wznak z podpartą głową. Warto także zadbać o zawartość żołądka w trakcie podróży oraz bezpośrednio tuż przed nią. Mianowicie obfite posiłki oraz nadmiar spożywanego jedzenia i picia mogą zwiekszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby lokomocyjnej. Czasem może pomóc unikanie zatrzymywania wzroku na poruszających się obiektach. Przyczyną występowania uciążliwych dolegliwości towarzyszących chorobie lokomocyjnej jest nadmierne pobudzenie narządu równowagi, który znajduje się w uchu. Nadmierne pobudzenie spowodowane ruchem przyspieszonym za sprawą samochodu, statku, samolot, pociągu, autokaru czy huśtawki. Czasem nawet do napadu choroby może doprowadzić sam fakt przebywania w źle wywietrzonym pomieszczeniu lub patrzenia na poruszający się horyzont.

 

Może to dotyczyć także patrzenia na kręcące się przedmioty lub osoby. Emocje w połączeniu z ruchem przyspieszonym mają wpływ na wystąpienie objawów choroby. Np. strach, stres, niepokój. Do objawów choroby lokomocyjnej należą przede wszystkim złe samopoczucie, nudności, wymioty, zawroty głowy. Poprzedzać je może ziewanie, nadprodukcja śliny, przyspieszony oddech, senność, obfite zimne poty, bladość skóry. Do tego mogą dojść także ból głowy i ogólne uczucie zmęczenia organizmu oraz dyskomfort.Tabletki syntetyczne lub zawierające w składzie imbir. Pomocne będzie także odpowiednie przygotowanie się do podróży aby na kilka godzin przed planowaną podróżą nie jeść produktów ciężkostrawnych i długo zalegających w żołądku. Oraz aby tuż przed podrożą oraz w jej trakcie nie spożywać napojów słodzonych gazowanych w nadmiarze. Zapobiegawczo przed wystąpieniem nudności oraz na kilka godzin przed planowaną podróż  można podawać preparaty dostępne w aptekach bez recepty. W razie ich nieskuteczności oraz nasilania się objawów warto skonsultować to z lekarzem. Dolegliwość ta najczęściej dotyka dzieci, wiąże się to z niedojrzałością szlaków nerwowych i podatnością na podrażnienie narządu równowagi w uchu. Wraz z wiekiem podatność na tą chorobę maleje i stajemy się co raz mniej podatni na dolegliwości wynikające z choroby lokomocyjnej.