Pływanie – sport od najmłodszych lat

Nie od dziś wiadomo, że pływanie to dyscyplina niosąca wiele korzyści dla zdrowia organizmu. Przede wszystkim sport ten pobudza wiele partii mięśniowych oraz pobudza krążenie, poprawiając w ten sposób zarówno kondycję i wytrzymałość jak i wydolność krążeniową organizmu. Jego zdecydowaną zaletą jest brak obciążenia stawów, co w ostatnich czasach jest niemałym problemem podczas uprawiania aktywności fizycznych, zwłaszcza wśród osób borykających się z problemem otyłości. Dlaczego jednak warto rozpocząć przygodę z pływaniem już od najmłodszych lat?

Ulubiony sport dzieci

Warto rozpocząć naukę pływania już od najmłodszych lat. Szkoły pływania oferują zajęcia dla dzieci w wieku od trzeciego miesiąca życia. Może to wydawać się zaskakujące, jednak ma to swoje podstawy natury biologicznej. Maluch w wodzie czuje się świetnie, a to dlatego, że przez pierwszych 9 miesięcy swojego życia, jeszcze w łonie matki, woda było jego naturalnym środowiskiem. Okazuje się, że niemowlęta pamiętają okres życia płodowego, dzięki czemu instynktownie potrafią odpowiednio zachować się w wodzie. Nie boją się jej, a więc niemalże odruchowo potrafią szybko nauczyć się pływać . Ponadto uczestniczenie rodziców w zajęciach dla najmłodszych doskonale buduje więź między rodzicem a dzieckiem. Wspólny i przyjemnie spędzony czas to bardzo ważny aspekt zarówno dla dorosłego jak i malucha.

Pływanie – samo zdrowie

Dlaczego warto skorzystać z oferty szkoły pływania? Szkoła pływania dla dzieci oprócz zajęć dla najmłodszych pod opieką rodziców oferuje także spotkania dla starszych dzieci, które uczestniczą w nich samodzielnie. Lekcje oparte są na zabawach w wodzie, dzięki czemu czas mija szybko i przyjemnie. Niosą one szereg korzyści, szczególnie fizycznych. Jest to sport, który w najbardziej naturalny sposób koryguje niewłaściwą postawę u dzieci. Kręgosłup w wodzie jest odciążony, dzięki czemu możliwa jest korekcja postawy w przypadku skoliozy czy innych niewłaściwych krzywizn oraz zmniejszone zostanie ryzyko bólów i innych problemów z kręgosłupem w przyszłości. Pływanie rozwija i rozciąga mięśnie, dzięki czemu organizm dziecka rozwija umiejętność koordynacji ruchowej, staje się bardziej wytrzymały w obliczu wysiłku fizycznego, zwiększa zakres ruchu mięśni, co przełoży się na ograniczenie kontuzji w życiu codziennym. Sport ten przyczynia się także do rozwoju płuc zwiększa wydolność krążeniową oraz oddechową. Wspiera układ odpornościowy, dzieci mające kontakt z wodą od najmłodszych lat są mniej podatne na przeziębienia.
Jak widać, nauka pływania dla dzieci jest niezwykle ważna, gdyż dyscyplina ta wiąże się z rozwojem dziecka od najmłodszych lat. Pomaga ona w prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka oraz redukuje możliwość wystąpienia otyłości, która jest coraz większym problemem nawet u dzieci w wieku szkolnym. Ciekawe zajęcia w szkole pływania dla dzieci nie tylko rozbudzą ich pasję do tej formy aktywności, ale także zadbają o ich bezpieczeństwo, zatem warto zastanowić się już dziś, nad zapisaniem swoich podopiecznych do lokalnej placówki.