Aranżacja okna

Rolety, firany, zasłony, a może rezygnacja ze wszystkich tych dodatków? Obecna moda na dekorację okien jest niezwykle ciekawa i różnorodna. Niewątpliwie dobór tych elementów zależy od stylu wykończenia mieszkania, a także od celu, jaki spełniać mają wybrane dodatki. Na szczęście bogata oferta dostępna na rynku pozwala na dokładne dopasowanie do wnętrza każdego z wymienionych elementów. Przyjrzyjmy się, jakie dekoracje okienne wybierane są najczęściej.

Rolety okienne

Ten typ dekoracji to najbardziej praktyczny sposób na aranżację okna. Jest on również minimalistyczny, rola upiększenia wnętrza jest w tym wypadku drugoplanowa. Główną funkcją jaką spełnić musi roleta jest zasłonięcie okna, w określonych momentach w ciągu dnia czy nocy. Produkty te mogą być transparentne oraz całkowicie zasłaniające światło dzienne. Na rynku dostępne są ich różne wersje: zwijane, harmonijkowe, rzymskie. Aby uatrakcyjnić ofertę, produkty te tworzone są w bogatej gamie kolorystycznej oraz wzorniczej, a także z różnego rodzaju materiałów. Różne typy rolety nie pozwalają na nudę.

Okno z firaną i zasłonami

Nieco bardziej efektownym sposobem na aranżację okna to dobór odpowiedniej firany okiennej, zasłony lub też jednego i drugiego. W tym wypadku dużą rolę odgrywają tutaj zarówno dobrana kolorystyka i rodzaj materiału jak również sposób upięcia firan w oknie. Styl w jakim upięte będą firany to duże pole do popisu. Obecna moda stawia najczęściej na proste i nieskomplikowane sposoby upięcia, niemniej jednak firmy krawieckie oferują szycie firan na miarę uwzględniając niestandardowe rodzaje upięć zależne od indywidualnych potrze i upodobań klienta.

A może bez dekoracji?

Niektóre style wykończenia wnętrz pokazują nam aranżacje, w których okna pozostają bez dekoracji. W tych minimalistycznych stylach można dostrzec pewien urok oraz praktyczność. W takim przypadku właściciele stawiają na inne elementy wystroju wnętrza, takie jak odpowiednio dobrane obrazy czy plakaty, bądź też meble wypoczynkowe będące najważniejszym elementem danego pomieszczenia.

Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia

Oczywistym jest, że wybór dekoracji okiennych zależy od stylu wykończenia wnętrza oraz rodzaju pomieszczenia. W salonie można zastosować zarówno wszystkie typy dekoracji w jednym miejscu. Do kuchni najbardziej pasuje firanka z dobraną do niej zazdrostką, natomiast w przypadku sypialni często wybierane są praktyczne rolety, nieprzepuszczające światła dziennego. Wybór często zależy także od wielkości pomieszczenia. Ozdobienie wnętrza firankami zmniejsza optycznie wielkość pomieszczenia, zatem może to mieć decydujące znaczenie podczas wyboru dekoracji, szczególnie w mniejszych wnętrzach. Praktyczność ozdób to kolejne kryterium. Właściciel mieszkania, z widokiem na osiedle, na pewno nie wyobraża sobie okien bez braku możliwości zasłonięcia ich gdy nadchodzi wieczór. W zupełnie innej sytuacji jest posiadacz domu zlokalizowanego z dala od zabudowań, któremu nie musi zależeć na zasłonięciu okien, przez co może on zdecydować się na delikatne firanki bądź brak dekoracji okiennych. Wybór nie jest prosty, jednak dzięki bogatej ofercie, aranżacje swoją oryginalnością mogą wspaniale podkreślać wystrój wnętrza.