- Korzyści płynące z wprowadzenia wysłodków buraczanych mokrych do diety koni
- Maść żywokostowa – właściwości i zastosowania na różne dolegliwości
- Jaką pralnię w Warszawie wybrać?
- Jak Zabezpieczyć Swój Samochód Przed Uszkodzeniami: Nowoczesne Metody
- Top 5 Najczęstszych Problemów z O-Ringami i Jak Je Rozwiązać
10 najbardziej niebezpiecznych patogenów z żywności- jak się ochronić?
W naszym środowisku naturalnie występują tysiące rodzajów bakterii. Nie wszystkie bakterie powodują choroby u ludzi (na przykład niektóre bakterie są z powodzeniem wykorzystywane w produkcji sera i jogurtu). Jednak głównymi przyczynami chorób przenoszonych przez żywność są pasożyty, wirusy i bakterie, takie jak:
- E. coli
- Campylobacter jejuni
- Salmonella
- Staphylococcus aureus
- Listeria monocytogenes
- Clostridium perfringens
- Vibrio parahaemolyticus
- Vibrio vulnificus
- Wirus zapalenia wątroby typu A i
- Norwalk i wirus podobny do Norwalk
Bakterie wywołujące choroby nazywane są patogenami. Organizmy te mogą stać się niemile widzianymi gośćmi przy stole. Kiedy pewne patogeny dostają się do żywności, mogą powodować choroby przenoszone przez żywność. Znajdują się w szerokiej gamie produktów spożywczych, w tym mięsie, mleku i innych produktach mlecznych, przyprawach, czekoladzie, owocach morza, a nawet wodzie. Każdego roku dochodzi do milionów przypadków chorób przenoszonych drogą pokarmową.
Większości przypadków chorób przenoszonych przez żywność można zapobiec. Nieostrożne obchodzenie się z żywnością przygotowuje grunt pod rozwój chorobotwórczych „robaków”. Na przykład, gorące lub zimne potrawy pozostawione zbyt długo w temperaturze pokojowej zapewniają idealny klimat do rozwoju bakterii.
Właściwe gotowanie lub przetwarzanie żywności niszczy bakterie.
Świeże nie zawsze oznacza bezpieczne. Organizmy, które powodują zatrucie pokarmowe, to nie te, które powodują psucie się. Wosk często pokrywa niektóre rodzaje produktów, takie jak jabłka i ogórki, i może zatrzymywać pestycydy. Aby usunąć wosk, umyj bardzo rozcieńczonym płynem do naczyń i miękką szczotką do szorowania lub skórką (najlepsze składniki odżywcze często znajdują się jednak w skórce).
Żywność może być skażona krzyżowo, gdy deski do krojenia i narzędzia kuchenne, które były używane do przygotowania skażonej żywności, takiej jak surowy kurczak, nie są czyszczone przed użyciem do innej żywności, takiej jak warzywa.
Jak bakterie dostają się do żywności?
Bakterie mogą być obecne na produktach w momencie ich zakupu. Na przykład owinięte w folię kurczaka bez kości i mięso mielone były kiedyś częścią żywego kurczaka lub bydła. Surowe mięso, drób, owoce morza i jajka nie są sterylne. Nie ma też świeżych produktów, takich jak sałata, pomidory, kiełki i melony. Żywność, w tym bezpiecznie ugotowana, gotowa do spożycia żywność, może zostać skażona krzyżowo bakteriami przeniesionymi z surowych produktów, soków mięsnych lub innych skażonych produktów lub od osób zajmujących się żywnością, które nie dbają o higienę osobistą.
Niepasteryzowane soki owocowe i warzywne oraz cydry, żywność przyrządzona z surowych lub niedogotowanych jajek, sałatki z kurczaka, tuńczyka, ziemniaków i makaronów oraz ciasta nadziewane śmietaną zawierające te patogeny również mają związek z chorobami przenoszonymi przez żywność, podobnie jak świeże produkty.
Drób to żywność najczęściej skażona organizmami chorobotwórczymi. Szacuje się, że 60 procent lub więcej surowego drobiu sprzedawanego w sprzedaży detalicznej zawiera prawdopodobnie bakterie chorobotwórcze.
W surowych owocach morza znaleziono bakterie takie jak Listeria monocytogenes, Vibrio vulnificus, Vibrio parahaemolyticus i Salmonella. Ostrygi, małże, małże, przegrzebki i sercówki mogą być skażone wirusem zapalenia wątroby typu A.
Jeśli masz problem zdrowotny, zwłaszcza taki, który mógł osłabić Twój układ odpornościowy, nie jedz surowych skorupiaków i używaj tylko pasteryzowanego mleka i sera oraz pasteryzowanego lub zagęszczonego cydru i soków.
Utrzymywać w czystości
Naczelną zasadą bezpiecznego przygotowywania posiłków w domu jest: Utrzymuj wszystko w czystości.
Zasada czystości dotyczy miejsc, w których przygotowywane jest jedzenie, a przede wszystkim kucharza. Myj ręce ciepłą wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund przed rozpoczęciem przygotowywania posiłku i po obróbce surowego mięsa lub drobiu. Zakryj długie włosy siatką lub szalikiem i upewnij się, że wszelkie otwarte rany lub skaleczenia na dłoniach są całkowicie zakryte. Jeśli rana lub skaleczenie jest zakażone, nie zbliżaj się do kuchni.
Utrzymuj miejsce pracy w czystości i porządku. Pamiętaj, aby umyć blaty roztworem zawierającym 1 łyżeczkę wybielacza chlorowego na około 1 litr wody lub dostępnym w handlu środkiem do czyszczenia kuchni rozcieńczonym zgodnie ze wskazówkami produktu. Najskuteczniej pozbywają się bakterii.
Upewnij się również, że ścierki do naczyń i gąbki są czyste, ponieważ mokre materiały zawierają bakterie i mogą sprzyjać ich rozwojowi. Myj ścierki i gąbki raz w tygodniu w pralce w gorącej wodzie.
W tym czasie odkażaj odpływ zlewu kuchennego od czasu do czasu, wlewając do zlewu roztwór jednej łyżeczki wybielacza na litr wody lub dostępny w handlu środek czyszczący. Cząsteczki żywności zostają uwięzione w odpływie i usuwaniu, a wraz z wilgocią tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii.
Używaj gładkich desek do krojenia wykonanych z twardego klonu lub tworzywa sztucznego, bez pęknięć i szczelin. Unikaj desek wykonanych z miękkich, porowatych materiałów. Umyj deski do krojenia gorącą wodą, mydłem i szczotką do szorowania. Następnie zdezynfekuj je w automatycznej zmywarce do naczyń lub spłukując roztworem zawierającym 1 łyżeczkę wybielacza chlorowego na około 1 litr wody.
Zawsze myj i dezynfekuj deski do krojenia po użyciu ich do surowej żywności, takiej jak owoce morza lub kurczaki, a przed użyciem ich do innych produktów spożywczych. Rozważ użycie jednej deski do krojenia tylko do potraw, które będą gotowane, takich jak surowe ryby, a drugiej tylko do gotowych potraw, takich jak chleb, świeże owoce i gotowane ryby. Odwiedź fabrykę desek do krojenia, aby uzyskać szeroki wybór desek do krojenia, które są bezpieczne dla żywności.
Zawsze używaj czystych naczyń i myj je między krojeniem różnych potraw.
Umyj pokrywki konserw przed otwarciem, aby zapobiec przedostawaniu się brudu do żywności. Wyczyść również ostrze otwieracza do puszek po każdym użyciu. Roboty kuchenne i maszynki do mielenia mięsa należy rozebrać na części i wyczyścić jak najszybciej po użyciu.
Nie kładź gotowanego mięsa na niemytym talerzu lub półmisku, na którym znajdowało się surowe mięso.
Dokładnie umyj świeże owoce i warzywa, spłukując w ciepłej wodzie. Nie używaj mydła ani innych detergentów. Jeśli to konieczne (i właściwe) użyj małej szczotki do szorowania, aby usunąć zabrudzenia z powierzchni.
Utrzymuj swoją kuchnię w czystości i wolną od bakterii. Powierzchnie kuchenne należy czyścić gorącą wodą z mydłem, używając antybakteryjnych gąbek i mydeł.
Same gąbki powinny być wolne od bakterii. Podgrzewaj je w mikrofalówce przez około minutę, aby były czyste i suche.