Jak pomalować płytę OSB?

Płyta meblowa biała może pochodzić z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się w jej produkcji płytę OSB, której surową wersję maluje się na kolor biały. Płyta OSB to produkt drewnopochodny, który powstaje w efekcie sprasowania ze sobą równych drewnianych wiórów drzewnych (najczęściej sosnowych i świerkowych). Proces ten odbywa się przy użyciu wysokich temperatur i dużego ciśnienia.

Wióry sklejane są ze sobą przy pomocy wodoodpornej żywicy syntetycznej, dzięki czemu materiał jest wytrzymały i stabilny wymiarowo, a jednocześnie raczej łatwy w obróbce. Płyta OSB będzie doskonała zarówno w roli elementu dekoracyjnego, konstrukcyjnego, jak i wykończeniowego. Sprawdzi się jako okładzina podłogowa lub ścienna, schody, obudowa wanny czy brodzika, a także jako materiał na altankę ogrodową lub domek dla dzieci.

Z płyty OSb wykonać można także inne elementy i przedmioty, nawet zabawki dla dzieci. Wystarczy odpowiednio ją przyciąć, zeszlifować, zmontować i pomalować. Zanim jednak zabierzemy się do malowania, płytę OSB trzeba przygotować we właściwy sposób.

Płyta meblowa biała powstanie, gdy płytę OSB oczyścimy i odtłuścimy. Musi być czysta i całkowicie sucha. Do czyszczenia można użyć zwykłej zwilżonej (ale nie mokrej!) ściereczki. Powierzchnia płyty musi być gładka i równa. Jeśli nie jest, warto ją przeszlifować szlifierką lub zetrzeć papierem ściernym. Wystarczy usunąć wystające drzazgi i włókna, które mogłyby utrudnić proces malowania.

Jeśli na powierzchni płyty OSB znajdą się jakiekolwiek ubytki, warto wypełnić je masą szpachlową do drewna i zeszlifować. Następnie usuwamy pył i przecieramy ściereczką. Przed pomalowaniem płyty na biało, dobrze będzie poddać ją gruntowaniu. Płyta OSB jest bowiem całkiem chłonna, więc taki zabieg pozwoli zapobiec pęcznieniu jej. Ograniczy to również zużycie nawierzchniowej farby, dzięki czemu malowanie będzie sprawniejsze, szybsze i znacznie bardziej oszczędne.

Do malowania płyty na biało użyć można jakiejkolwiek farby z przeznaczeniem na powierzchnie drewniane lub drewnopochodne. Najlepiej sprawdzą się na pewno farby chemoutwardzalne: poliuretanowe i epoksydowe, które są znacznie wytrzymalsze i doskonale sprawdzą się w intensywnie użytkowanych miejscach.